Blog 14.05.2021

CMS

Nie musisz być informatykiem czy ukończyć kurs programowania, żeby móc prowadzić własną stronę internetową. Co więcej, jeśli wybierzesz odpowiednie narzędzie, to jedynym ograniczeniem w realizacji Twojego celu będzie tylko wyobraźnia.

 

Dlaczego to takie ważne? Cofnijmy się trochę w czasie.

Żyjemy w codzienności intensywnego rozwoju, nowinek i wszechobecnych ulepszeń. Na przestrzeni ostatnich 30 lat branża informatyczna dynamicznie ewoluowała. Początkowo strony internetowe były proste, żeby nie powiedzieć prymitywne. Składały się głównie tekstu i hiperłączy - jako ciekawostkę możesz zobaczyć, jak wyglądała pierwsza strona www: 
info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Rozwój technologiczny spowodował, że dziś strony wyglądają dużo lepiej, ale samo lepiej to za mało. Aktualnie, właściciele muszą włożyć dużo pracy, aby ich witryna wyróżniła się w gąszczu milionów innych, zachęcała wizualnie, zawierała kompleksowe informacje, a do tego działała szybko i sprawnie. Ważne jest też, aby samo tworzenie jej, które obejmuje wiele czynności takich jak np. administrowanie, wprowadzanie zmian, aktualizowanie było komfortowe. Właśnie po to powstał CMS. 

CMS, z angielskiego Content Management System, oznacza System Zarządzania Treścią. W praktyce oznacza to stronę internetową z panelem administracyjnym, dzięki któremu można łatwo modyfikować teksty, dodawać zdjęcia i filmy czy aktualizować ofertę. Często wystarczy kilka kliknięć w systemie CMS, żeby wprowadzić potrzebne zmiany.  

Zalety systemów CMS: 

  • oszczędność czasu 
  • łatwe zarządzenie stroną 
  • kontrola nad wyglądem witryny i jej treścią 
  • panel administracyjny pozwalający dokonywać zmian w jednym miejscu 
  • dobra organizacja strony – możliwość kategoryzacji jej zawartości 
  • dostępność rozszerzeń, które umożliwiają zwiększanie funkcjonalność 

Można wyróżnić dwa główne rodzaje systemów CMS: open source (darmowe, o otwartym kodzie źródłowym) oraz autorskie (tworzone jako produkty danych firm, mają zamknięty kod źródłowy, ale często są droższe).

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się CMS-y typu open source, a najpopularniejsze z nich to: 

  • TYPO3 
  • WordPress  
  • Joomla! 
  • Drupal 

Każdy z nich opiera się na kilku podstawowych filarach, takich jak wypomniany wyżej panel administracyjny, możliwość modyfikacji tekstów, grafik, zdjęć i filmów czy też dodawanie wtyczek w celu rozszerzenia funkcjonalności. W praktyce jednak te systemy CMS znacznie się od siebie różnią, ponieważ oferują różny zakres możliwych działań i inne opcje dostępne w standardzie. 

Przy doborze odpowiedniego systemu CMS dla siebie, należy wziąć pod uwagę szereg czynników i wymagań, jakie mamy wobec naszej strony internetowej.

Jesteśmy pewni, że bez względu na to, czy potrzebujesz prostej strony reklamującej Twoją firmę, sklepu internetowego czy też witryny dla dużej korporacji – uda Ci się znaleźć odpowiedni CMS, który sprawi, że zaistniejesz w internecie.

Jeśli już wiesz, że chcesz skorzystać z systemu CMS, ale nie masz pojęcia, który z nich wybrać, zachęcamy do naszego odwiedzenia naszej strony internetowej https://typo3.drblitz-weblab.com gdzie być może przekonasz się do wyboru TYPO3.

O autorze
Krzysztof Napora
Krzysztof Napora
Krzysztof Napora