Blog 28.11.2020

TYPO3 vs Wordpress

Bez względu na to, jakie masz potrzeby dotyczące Twojej strony internetowej, chcielibyśmy Ci pokazać dlaczego TYPO3 CMS będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zanim jednak przejdziemy do zalet tego systemu, warto wyjaśnić czym w ogóle jest CMS (ang. Content Management System). Po polsku oznacza to System Zarządzania Treścią, tak więc najprościej mówiąc, jest to narzędzie służące do publikowania i modyfikowania treści, które chcemy zamieszczać w internecie.

Istnieją różne rodzaje CMS-ów, gdzie każdy oferuje nieco inne możliwości, ale dziś chcemy skupić się na najbardziej kompleksowym z nich wszystkich – TYPO3 i porównać go z popularnym WordPressem. Zapraszamy do lektury, która jak mamy nadzieję sprawi, że wybór stanie się oczywisty :)

Bezpieczeństwo

W czasach, kiedy życie w dużej mierze przeniosło się do internetu, jedną z najważniejszych kwestii stało się bezpieczeństwo w sieci. TYPO3 już od początku istnienia priorytetowo podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, przez co w standardzie zapewnia swoim użytkownikom bardzo stabilne warunki. Prócz podstawowych funkcji ma również te rozbudowane, które pozwalają m.in. na monitorowanie prób logowania na stronie, co dodatkowo może być przesyłane administratorowi mailowo. W razie prób złośliwych logowań jest to bardzo pomocne i pozwala na szybką reakcję.

Ze względu na dużą popularność WP, strony takiego typu najczęściej są obierane jako punkt ataku. Co pewien czas widzimy, że jeśli w świecie wordpress zostanie opublikowana informacja o krytycznej podatności silnika WP lub jednej z popularnych wtyczek, strony naszych klientów są skanowane kod kontem wyszukiwania podatności konkretnej wtyczki. 

Szybkość, stabilność i wydajność

Nikt nie lubi, kiedy strona się zacina lub długo wczytuje. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o komfort odwiedzających, a także swój własny – z pomocą przychodzi CMS TYPO3, a dokładniej rozbudowany system cache, jaki posiada. Umożliwia on wydajne funkcjonowanie strony, nawet jeśli znajduje się na niej dużo danych i zdjęć. Ponadto TYPO3 ma w standardzie już sporo opcji, przez co nie potrzebuje doinstalowywania wielu rozszerzeń, co z kolei korzystnie wpływa na stabilność strony.

Takiej szybkości, stabilności i wydajności nie zaoferuje Ci WP z jednego głównego powodu – system ten opiera się na częstym doinstalowywaniu wtyczek, które zwyczajnie spowalniają działanie. Im więcej takich dodatków będziesz potrzebować, tym gorzej strona będzie działać. Ponadto wciąż pozostaje kwestia pochodzenia wtyczek, bo w przypadku, gdy ich źródło nie jest do końca pewne, to dodatkowo generują błędy, które spowalniają stronę, co automatycznie wpływa na wydajność.

SEO

Żeby Twoja strona nie zginęła w gąszczu innych dostępnych w internecie, konieczna jest dobra optymalizacja i pozycjonowanie, czyli SEO. Bardzo dobre wsparcie SEO zapewni Ci TYPO3. Podobnie jak inne CMS-y jesteśmy w stanie modyfikować tytuł strony oraz meta tagi, takie jak keywords oraz description. TYPO3 zapewnia również wsparcie dla Twittera oraz Facebooka. Do każdej strony, aktualności oraz newsów możemy ustawić wygląd udostępnianego obrazka, tytuł oraz krótki opis.

Ponadto, aby zwiększyć optymalizację TYPO3 oferuje przydatne narzędzie pozwalające na zliczenie użytych na stronie nagłówków. Zgodnie z zasadami SEO należy użyć jednego nagłówka H1 I wykorzystać inne dostępne od H2 do H6. Jeśli któregoś z nich nie ustawisz, TYPO3 poinformuje Cię o tym.

Co więcej, aby zapewnić poprawną indeksację strony w wyszukiwarkach, TYPO3 wyposażone jest w narzędzie, które pozwala na stworzenie mapy strony sitemap.xml oraz pliku robots.txt dla każdej użytej wtyczki np. news, events itp. Dla wszystkich z wcześniej wymienionych elementów TYPO3 generuje osobną mapę strony.

Ponieważ większość obecnego ruchu na stronach internetowych generowana jest przez urządzenia mobilne, dużą wagę przykładamy do poprawnej optymalizacji obrazków, a zagadnienia takie jak Google Page Speed nie są obce naszym programistom. TYPO3 zawsze dostarczy do przeglądarki obrazek dostosowany do rozdzielczości ekranu. Dzięki integracji np. z Image Panda, mamy możliwość zredukowania rozmiaru obrazka nawet do 90%. Rozwiązanie to sprawia, że obrazki są dużo lżejsze, a w efekcie strona wczytuje się o wiele szybciej.

To jednak nie wszystko, co TYPO3 może zrobić, aby zapewnić bardzo dobry wynik dla urządzeń mobilnych, ponieważ dodatkowo daje wsparcie dla obrazków nowej generacji WebP, które stają się standardem grafiki w Internecie.

Jeśli ktoś potrzebuje strony, która poradzi sobie z bardzo dużym ruchem, to TYPO3 również tutaj zapewni wsparcie. Dzięki poprawnej konfiguracji wtyczki staticfilecache Twoja strona podoła nawet przy wielkim natężeniu, dzięki czemu odwiedzający Cię użytkownicy na pewno nie zobaczą błędów takich jak 503.

TYPO3 w porównaniu z WordPressem, znacznie szerzej i bardziej kompleksowo podchodzi do tematu SEO. Prócz standardowych opcji zawartych w TYPO3, lista działań, jakie możemy wdrożyć, aby polepszyć pozycjonowanie strony jest tu o wiele dłuższa niż w przypadku WP, dzięki czemu strony oparte na CMS TYPO3 zyskują lepsze wyniki w wyszukiwarkach.

Wielomodułowość

Wiemy, że każdy ma inne potrzeby, dlatego TYPO3 to idealne narzędzie do tego, by Twoja strona wyglądała tak, jak sobie wymarzysz. Pozwala na dodawanie modułów w zależności od wymagań klienta i umożliwia różne konfiguracje. Zapewnia to dużą przejrzystość i ułatwia poruszanie się po stronie. Bez względu na to, czy potrzebujesz prostej strony internetowej z podstawowymi funkcjami i kategoriami, czy też bardziej złożonej – TYPO3 podoła temu wyzwaniu. Warto dodać, że kolejne moduły można dodawać z czasem, tzn. jeśli początkowo wybierzesz wersję podstawową, a później stwierdzisz, że przydałby się dodatkowy moduł – żaden problem, jest to modyfikowalne. Zdecydowanie pomaga to zwiększyć funkcjonalność strony, która przyciągnie i zaciekawi nawet najwybredniejszych klientów. Widok menu z pozycji tworzenia oferuje układ drzewa, przez co lepiej widać układ strony, ze wszystkimi podstronami itp. Ma to odniesienie do tego, jak strona wygląda w rzeczywistości. Praca staje się dzięki temu bardziej klarowna. Dostępne są też częste aktualizacje – około co miesiąc – dzięki którym moduły funkcjonują prawidłowo. 

Wybierając WP, nie możesz liczyć na zbyt wiele możliwości rozbudowywania strony. Tutaj po raz kolejny pojawia się temat wtyczek, które musisz instalować, aby zapewnić swojej stronie dodatkowe opcje. A jeśli znów o wtyczkach mowa, to wiadomo, że wpływają niezbyt korzystnie na funkcjonowanie strony. Poza tym nawet po zainstalowaniu dodatków, nie są one tak profesjonalne i kompleksowe, jak te proponowane przez TYPO3 w podstawie. Coraz więcej klientów wymaga od odwiedzanych stron czegoś więcej niż prostego szablonu proponowanego przez WP. Sam widok menu z pozycji tworzenia pozostawia wiele do życzenia, bo ma strukturę listy, przez co nie jest intuicyjny.

Responsywność 

Czasy stacjonarnego komputera już dawno za nami, teraz możliwości korzystania z internetu są szersze, a co za tym idzie, wykorzystujemy dodatkowo laptopa, telefon komórkowy, tablet itp. Dlatego tak duże znaczenie ma, żeby na każdym z tych urządzeń przeglądane strony wyświetlały się bez błędów i szybko. Pewnie każdy z nas choć raz spotkał się z niemiłym doświadczeniem, jakim jest dziwnie rozciągnięty tekst albo błąd wczytywania strony w komórce. Jednak nie ma się o co martwić, bo z TYPO3 taki koszmar nas nie spotka. System ma świetne wyniki responsywności, czyli właśnie zgrania z różnymi urządzeniami. Warto o tym pomyśleć, ponieważ w tych czasach każda strona – bez względu na to, czy firma jest duża czy mała – musi być responsywna, bez tego ani rusz. 

Przy WP z responsywnością nie jest już tak dobrze, ponieważ duża liczba zainstalowanych wtyczek, które czasami są niekompatybilne i niepoprawne sprawiają, że częściej zdarzają się błędy z wyświetlaniem strony, szczególnie na urządzeniach mobilnych. 

Wielojęzyczność 

Mówi się, że bez języka jak bez ręki, ale na pewno nie tyczy się to TYPO3, bo akurat ten CMS proponuje bardzo szeroko rozbudowane opcje językowe i lokalizacyjne. W dodatku dodawanie kolejnych wersji językowych jest bardzo proste i intuicyjne, bo panel pozwala na jednoczesny podgląd obu wersji i co za tym idzie – sprawniejsze tłumaczenie. 

Choć WP również pozwala na wielojęzyczność, to po raz kolejny wiąże się to z pobraniem płatnej wtyczki, a sam proces modyfikacji nie jest tak intuicyjny i przyjazny jak w przypadku TYPO3, gdzie wszystko zawiera się w standardzie. 

Administracja 

Mało kto jest samodzielnym administratorem i jedyną osobą odpowiedzialną za tworzenie strony internetowej. A nawet jeśli zaczynamy samodzielnie, to w większości przypadków, z czasem wspierają nas dodatkowe osoby, którym musimy nadać odpowiednie uprawnienia i dostępy. W TYPO3 jest to bardzo proste, bo w podstawie mamy już wielopoziomowe funkcje podziału, które pozwalają nadawać konkretnym osobom konkretne uprawnienia. Możemy dodawać użytkownikowi dostępy do odpowiednich wtyczek albo wersji językowej, co umożliwia jednej osobie dostęp do wersji językowej PL, innej do DE, a jeszcze innej np. do kombinacji PL i DE. Można również różnicować funkcje między prawami do odczytu i zapisu. Zdecydowanie ułatwia to organizację pracy nad stroną, a także pozwala zachować większą kontrolę. Jest również podgląd do historii zmian i możliwość cofania ich do dowolnie wybranego przez nas momentu.  

Można śmiało stwierdzić, że WordPress nie daje nawet namiastki tych możliwości. Administratorem może być tylko jedna osoba i ma wyłącznie podstawowy zakres manewru. 

Workspace 

Obszary robocze są rozbudowaną koncepcją wersjonowania. Mają za zadanie ułatwić użytkownikowi zarządzanie wersjami, umożliwiając wydzielenie pojedynczej strony lub całej gałęzi witryny, które stają się obszarem szkicu. Możemy w nim dokonywać zmian, a następnie przenieść je do obszaru live – na rzeczywistą witrynę. To taki swoisty plac zabaw, gdzie można w przestrzeni roboczej dokonywać modyfikacji, bez obaw, że wpłyną one na witrynę na żywo. Daje to duże poczucie bezpieczeństwa i kontroli przed wprowadzeniem treści an żywo. 

WP oferuje jedynie podstawowy zapis wersji roboczej, bez tak wszechstronnej kontroli i możliwości sprawdzania jak w przypadku TYPO3.

Klasa enterprise 

Być może słyszeliście plotki o tym, że TYPO3 jest mało popularny, drogi albo trudny w obsłudze. Nie bójcie się, to tylko plotki :) My się zupełnie nimi nie zgadzamy, bo znamy ten CMS od podszewki i sądzimy, że wszystko zależy od podejścia. TYPO3 to system klasy enterprise, co oznacza, że jest rozwiązaniem chętnie wybieranym przez przedsiębiorstwa, którym zależy na bezpiecznym i stabilnym oprogramowaniu. Spełnia wysokie wymagania techniczne, dzięki którym zabezpiecza działania biznesowe firmy.  

Jego stosunkowa nieduża popularność w porównaniu z WP, wynika paradoksalnie z jego wszechstronności. Niektórzy w obawie przed dużym wachlarzem możliwości TYPO3, wybierają podstawowe rozwiązanie w postaci WP. Nie ma się jednak czego bać, bo choć opcji w TYPO3 jest faktycznie wiele, to należy je traktować wyłącznie jako zalety. Z pewnością warto poświęcić więcej uwagi na poznanie tego systemu, by zaprocentował w przyszłości. Odwiedzający docenią profesjonalną witrynę internetową, stworzoną wg indywidualnych potrzeb. Wśród milionów stron internetowych warto zainwestować swój czas w coś innego niż większość. Dodatkowo każda profesjonalna agencja - taka jak nasza :) - oferuje szkolenia w tym zakresie, wspólnymi siłami można zdecydowanie więcej!  

Czasami słyszymy, że cena za TYPO3 jest dla klienta za wysoka w porównaniu z kosztem WP. Doskonale to rozumiemy, ale wiemy też, że różnica ta wynika z jakości produktu. TYPO3 to produkt klasy enteprise, z którego korzysta wiele firm z Zachodu, szczególnie z Niemiec i Austrii i Stanów Zjednoczonych, takich jak np. Samsung, Lufthansa, New York Times, Castorama, KFC i wiele, wiele innych. Wybór oczywiście należy do Ciebie, natomiast stworzyliśmy to porównanie, aby pokazać, że WordPress nie jest w stanie dorównać TYPO3 pod wieloma względami. 

O autorze
Krzysztof Napora
Krzysztof Napora
Krzysztof Napora