Blog 01.07.2023

Google_indexer - TYPO3

szybkie indeksowanie stron przy pomocy Google Api Indexing

Indeksowanie stron w Google jest kluczowym krokiem, który pozwala witrynom być widocznymi w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiednim metodom indeksacji strony można przyspieszyć ich pojawianie się w wynikach wyszukiwania Google. W tym artykule chcemy przedstawić nową wtyczkę google_indexer, która zapewnia szybkie indeksowanie stron opartych na systemie CMS TYPO3, dzięki wykorzystaniu potężnej usługi Google Indexing API.

Czym jest

indeksowanie strony w Google?

Indeksowanie strony w Google to proces, w którym roboty (boty) wyszukiwarki Google przeglądają i analizują zawartość stron internetowych, a następnie zapisują je w swojej bazie danych, czyli indeksie. Dzięki temu, gdy użytkownik wprowadza zapytanie w wyszukiwarce, Google może szybko odnaleźć strony zawierające odpowiednie informacje i wyświetlić je w wynikach wyszukiwania.

Indeksacja strony jest kluczowym etapem w procesie pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania. Gdy strona zostaje zaindeksowana, może pojawić się w rezultatach wyszukiwania na odpowiednie zapytania użytkowników. Warto zauważyć, że indeksowanie stron w Google odbywa się automatycznie i stale, dzięki czemu nowe treści i zmiany na stronach są błyskawicznie odzwierciedlane w wynikach wyszukiwania.

Google korzysta z zaawansowanych algorytmów, które analizują różne czynniki strony, takie jak treść, słowa kluczowe, linki, jakość zawartości i wiele innych, aby określić, które strony są najbardziej odpowiednie dla danego zapytania użytkownika. Dzięki temu użytkownicy otrzymują bardziej trafne i użyteczne wyniki, co przekłada się na większą satysfakcję podczas korzystania z wyszukiwarki.

Wniosek jest zatem prosty. Warto zadbać o odpowiednią optymalizację strony, używanie odpowiednich słów kluczowych, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, aby pomóc Googlebotom w skutecznym indeksowaniu treści. Dzięki zrozumieniu procesu indeksowania strony w Google, możesz skuteczniej podnieść widoczność witryny i przyciągnąć więcej użytkowników, co jest kluczowe dla jej sukcesu w Internecie.

Google_Indexer

rozwiązanie dla szybkiego indeksowania stron TYPO3

Z myślą o społeczności korzystającej z systemu TYPO3, jakiś czas temu, postanowiliśmy udostępnić zaawansowaną wtyczkę o nazwie google_Indexer. To innowacyjne narzędzie stworzone zostało specjalnie dla użytkowników systemu CMS TYPO3 v11 i v12, które są oznaczone jako wersje LTS, co oznacza długoterminowe wsparcie i aktualizacje.

Nasze rozwiązanie pozwala na szybsze i bardziej efektywne indeksowanie stron w wyszukiwarce Google oraz usuwanie ich z indeksu Google. Dotychczas użytkownicy TYPO3 dysponowali tylko dwoma metodami powiadomienia wyszukiwarki Google o nowej stronie. Pierwsza to skorzystanie z Google Search Console. Druga, bardziej czasochłonna metoda, polegała na czekaniu, aż bot Google odwiedzi stronę i ją zaindeksuje. Google_indexer znacznie upraszcza i przyspiesza ten proces, umożliwiając wykonanie tego bezpośrednio w panelu administracyjnym TYPO3.

Celem wtyczki google_indexer było ułatwienie zarządzania stronami, które są dostępne w indeksie Google. Nasza wtyczka bazuje na Google Indexing Api” i pozwala na: 

 1. Dodanie nowej strony do wyników gogle 
 2. Usunięcie strony z wyników wyszukiwania gogle 
 3. Sprawdzenie jaki jest status strony w wynikach Google Api - kiedy była pierwszy raz dodana lub usunięta. Mamy możliwość sprawdzenia pełnej historii zmiany.

Google Indexing API

co to za narzędzie?

Google Indexing API to narzędzie udostępnione przez Google, które pozwala programistom przekazywać adresy URL bezpośrednio do Google w celu przeszukania i zindeksowania. Ten interfejs API jest szczególnie przydatny, gdy strony internetowe lub aplikacje wymagają natychmiastowego indeksowania nowych lub zaktualizowanych treści. Dzięki temu interfejsowi API właściciele witryn lub programiści mogą zapewnić szybkie wykrywanie i indeksowanie treści przez wyszukiwarkę Google, zwłaszcza w przypadku treści wrażliwych na czas lub generowanych dynamicznie.

Ile trwa indeksowanie strony w Google?

Czas, jaki zajmuje indeksowanie strony przez Google, może różnić się w zależności od wielu czynników. Warto zaznaczyć, że Googleboty stale przeszukują i indeksują nowe strony oraz zmiany na istniejących witrynach, ale czas ten może być zróżnicowany.

Strony o dużej popularności i aktywnej zawartości często są indeksowane znacznie szybciej. Mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania już w ciągu kilku godzin lub dni. Natomiast dla mniej popularnych lub nowych witryn, indeksowanie może potrwać dłużej - nawet kilka tygodni.

Warto pamiętać, że nie ma możliwości precyzyjnego kontrolowania czasu indeksowania strony w Google. Można jednak ten proces przyspieszyć... 

Jak przyspieszyć

indeksowanie strony w wynikach wyszukiwania Google?

Aby przyspieszyć indeksowanie strony w Google i poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania, warto zastosować sprawdzone metody SEO oraz skorzystać z narzędzi, takich jak google_indexer. Oto kilka praktycznych wskazówek:

Dodaj stronę do Google Search Console
Rejestracja witryny w Google Search Console (dawniej Narzędzia dla webmasterów Google) i złożenie mapy strony pozwoli Google lepiej zrozumieć strukturę Twojej witryny i przyspieszyć indeksację wszystkich istotnych stron.

Stwórz mapę strony
Przygotuj mapę strony (sitemap) zawierającą adresy URL wszystkich ważnych stron na Twojej witrynie. Mapa strony powinna być publicznie dostępna na serwerze i powiązana z plikiem robots.txt.

Zadbaj o linkowanie wewnętrzne
Zapewnij logiczne i skuteczne linki wewnętrzne, które łączą różne strony Twojej witryny. To ułatwi Googlebotowi przeszukiwanie i indeksowanie wszystkich stron.

Wykorzystaj media społecznościowe
Udostępniaj nowe treści i linki do swojej strony na mediach społecznościowych. Popularne platformy społecznościowe są często indeksowane przez Google, co może przyspieszyć indeksowanie Twojej strony.

Dodaj linki z innych stron
Zdobywaj linki do swojej witryny z już zindeksowanych i wysoko ocenianych stron. Linki zwrotne (backlinki) z zaufanych witryn pomogą w szybszym zauważeniu Twojej strony przez Google.

Regularnie aktualizuj zawartość
Dodawaj wartościowe treści na stronę, co skłoni Googlebot do częstszego indeksowania Twojej witryny w poszukiwaniu nowych informacji.

Nie zaniedbuj optymalizacji technicznej
Upewnij się, że Twoja strona ma odpowiednią optymalizację techniczną, np. odpowiednią szybkość ładowania, poprawne tagi nagłówków (H1, H2 itd.) i sensowną strukturę URL.

Unikaj problemów z duplikacją treści
Nie umieszczaj identycznych treści na różnych stronach, co może wpłynąć negatywnie na indeksację. Używaj odpowiednich tagów kanonicznych w przypadku duplikatów treści.

Pamiętaj o responsywności
Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna i dobrze wyświetla się na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach i tabletach. Google premiuje responsywne strony w wynikach wyszukiwania.

Zaindeksuj ręcznie
Jeśli konieczne, skorzystaj z funkcji "Zaindeksuj ponownie" w Google Search Console, aby ręcznie poprosić Google o ponowną indeksację wybranych stron.

Bądź cierpliwy
Pamiętaj, że choć te kroki mogą pomóc w przyspieszeniu indeksacji, Google ma swoje własne algorytmy i może to zająć pewien czas. Bądź cierpliwy i konsekwentnie pracuj nad doskonaleniem swojej strony, a wyniki powinny się poprawić.

Dlaczego

warto skorzystać z wtyczki Google_Indexer?

Jeżeli zależy Ci na szybkim indeksowaniu stron w Google i efektywnym zarządzaniu stronami w systemie TYPO3, wtyczka google_indexer staje się nieocenionym narzędziem dla Twojej witryny. Poniżej wymieniamy główne powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania:

 • Wtyczka google_indexer to idealne rozwiązanie zarówno dla dużych zespołów, gdzie trzeba kontrolować i zarządzać wieloma linkami, jak i dla mniejszych projektów, w których liczy się szybkość indeksacji stron.
 • Oferujemy wykorzystanie potężnego Google Indexing API, co umożliwia dodawanie i usuwanie stron z wyników wyszukiwania Google bezpośrednio w Panelu administracyjnym TYPO3. Dostęp do naszego modułu może być przyznawany poszczególnym użytkownikom lub grupom z odpowiednimi uprawnieniami.
 • Wszystkie funkcje udostępniane przez Google Indexing API są zawarte w naszym module, a dodatkowo wszystkie informacje o operacjach i zmianach są precyzyjnie zapisywane w bazie danych. To daje użytkownikom pełną kontrolę nad procesem indeksacji i pozwala śledzić każdą operację na stronach.
 • Jeśli stworzyłeś nową stronę, która jeszcze nie jest widoczna w wynikach wyszukiwania Google, nasza wtyczka google_indexer będzie doskonałym rozwiązaniem również dla Ciebie! Dzięki niej możesz szybko i efektywnie przekazać informacje o nowej stronie do Google, co pozwoli na jej szybsze pojawienie się w wynikach wyszukiwania.

Korzystając z naszej wtyczki google_indexer, zyskujesz wydajne i elastyczne narzędzie do zarządzania indeksacją stron w Google. Niezależnie od rozmiaru Twojego projektu opartego na TYPO3, możesz być pewien, że dzięki naszemu rozwiązaniu Twoje strony będą lepiej widoczne i bardziej efektywne w wynikach wyszukiwania.

Wtyczkę google_indexer wdrażamy we wszystkich naszych najnowszych projektach, a także tych już istniejących, aby jeszcze szybciej dodawać i usuwać treści z wyników wyszukiwania Google. To rozwiązanie znacznie ułatwia pracę naszym klientom, a dzięki dodatkowej funkcjonalności możliwe jest działanie tego modułu w tle. Na przykład, po opublikowaniu strony lub aktualności, nasz system automatycznie, przy wykorzystaniu odpowiednich Hooków, powiadamia Google API o tym, że nowa strona została dodana lub skasowana. Wtyczka doskonale sprawdziła się w naszych ostatnich realizacjach typo3, takich jak "Fundacja nadzieja w nas", gdzie wykorzystaliśmy ją do powiadomienia wyszukiwarki Google o nowych zbiórkach, oraz w projekcie "Premenada Pet Care", gdzie wszystkie strony były już po 24 godzinach w wynikach wyszukiwania.

Główne cechy google_indexer: 

 1. Wsparcie dla Typo3 wersja v11, v12 
 2. Wsparcie dla PHP 7.4-8.23. 
 3. Wsparcie wielojęzyczności 
 4. Możliwość definiowania własnych dokType poprzez ext_conf_template.txt

Update TYPO3

dla bezpieczeństwa i skuteczności stron

Na zakończenie, warto pamiętać również o tym, że dla bezpieczeństwa Twojej strony internetowej oraz jej efektywnego działania, kluczowe są regularne aktualizacje TYPO3. Jeśli korzystasz z wersji TYPO3 niższej niż v11 i jesteś zainteresowany naszym produktem, skontaktuj się z nami, aby przedstawić ofertę na update TYPO3. Dzięki aktualizacjom, google_indexer i odpowiednim metodom SEO, możesz przyspieszyć indeksację treści w wynikach wyszukiwania Google, co pozytywnie wpłynie na widoczność Twojej witryny w Internecie.

PHP
Copied!
public function listAction(): ResponseInterface {
  $records = $this->newsRepository->findAll(); 
  $this->view->assign('records', $records); 

  return $this->responseFactory->createResponse() 
    ->withAddedHeader('Content-Type', 'text/html; charset=utf-8') 
    ->withBody($this->streamFactory->createStream($this->view->render())); 
}
O autorze
Krzysztof Napora
Krzysztof Napora
Krzysztof Napora