Google_indexer - TYPO3 szybkie indeksowanie stron przy pomocy Google Api Indexing

Indeksowanie stron w Google jest kluczowym krokiem, który pozwala witrynom być widocznymi w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiednim metodom indeksacji strony można przyspieszyć ich pojawianie się w wynikach wyszukiwania Google. W tym artykule chcemy przedstawić nową wtyczkę google_indexer, która zapewnia szybkie indeksowanie stron opartych na systemie CMS TYPO3, dzięki wykorzystaniu potężnej usługi Google Indexing API.

Czym jest indeksowanie strony w Google?

Indeksowanie strony w Google to proces, w którym roboty (boty) wyszukiwarki Google przeglądają i analizują zawartość stron internetowych, a następnie zapisują je w swojej bazie danych, czyli indeksie. Dzięki temu, gdy użytkownik wprowadza zapytanie w wyszukiwarce, Google może szybko odnaleźć strony zawierające odpowiednie informacje i wyświetlić je w wynikach wyszukiwania.

Indeksacja strony jest kluczowym etapem w procesie pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania. Gdy strona zostaje zaindeksowana, może pojawić się w rezultatach wyszukiwania na odpowiednie zapytania użytkowników. Warto zauważyć, że indeksowanie stron w Google odbywa się automatycznie i stale, dzięki czemu nowe treści i zmiany na stronach są błyskawicznie odzwierciedlane w wynikach wyszukiwania.

Google korzysta z zaawansowanych algorytmów, które analizują różne czynniki strony, takie jak treść, słowa kluczowe, linki, jakość zawartości i wiele innych, aby określić, które strony są najbardziej odpowiednie dla danego zapytania użytkownika. Dzięki temu użytkownicy otrzymują bardziej trafne i użyteczne wyniki, co przekłada się na większą satysfakcję podczas korzystania z wyszukiwarki.

Wniosek jest zatem prosty. Warto zadbać o odpowiednią optymalizację strony, używanie odpowiednich słów kluczowych, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, aby pomóc Googlebotom w skutecznym indeksowaniu treści. Dzięki zrozumieniu procesu indeksowania strony w Google, możesz skuteczniej podnieść widoczność witryny i przyciągnąć więcej użytkowników, co jest kluczowe dla jej sukcesu w Internecie.

Google_Indexer - rozwiązanie dla szybkiego indeksowania stron TYPO3

Z myślą o społeczności korzystającej z systemu TYPO3, jakiś czas temu, postanowiliśmy udostępnić zaawansowaną wtyczkę o nazwie google_Indexer. To innowacyjne narzędzie stworzone zostało specjalnie dla użytkowników systemu CMS TYPO3 v11 i v12, które są oznaczone jako wersje LTS, co oznacza długoterminowe wsparcie i aktualizacje.

Nasze rozwiązanie pozwala na szybsze i bardziej efektywne indeksowanie stron w wyszukiwarce Google oraz usuwanie ich z indeksu Google. Dotychczas użytkownicy TYPO3 dysponowali tylko dwoma metodami powiadomienia wyszukiwarki Google o nowej stronie. Pierwsza to skorzystanie z Google Search Console. Druga, bardziej czasochłonna metoda, polegała na czekaniu, aż bot Google odwiedzi stronę i ją zaindeksuje. Google_indexer znacznie upraszcza i przyspiesza ten proces, umożliwiając wykonanie tego bezpośrednio w panelu administracyjnym TYPO3.

Celem wtyczki google_indexer było ułatwienie zarządzania stronami, które są dostępne w indeksie Google. Nasza wtyczka bazuje na Google Indexing Api” i  pozwala na 

 1. Dodanie nowej strony do wyników google 
 2. Usunięcie strony z wyników wyszukiwania google
 3. Sprawdzenie jaki jest status strony w wynikach Google Api - kiedy była pierwszy raz dodana lub usunięta. Mamy możliwość sprawdzenia pełnej historii zmiany.

Google Indexing API - co to za narzędzie?

Google Indexing API to narzędzie udostępnione przez Google, które pozwala programistom przekazywać adresy URL bezpośrednio do Google w celu przeszukania i zindeksowania. Ten interfejs API jest szczególnie przydatny, gdy strony internetowe lub aplikacje wymagają natychmiastowego indeksowania nowych lub zaktualizowanych treści. Dzięki temu interfejsowi API właściciele witryn lub programiści mogą zapewnić szybkie wykrywanie i indeksowanie treści przez wyszukiwarkę Google, zwłaszcza w przypadku treści wrażliwych na czas lub generowanych dynamicznie.

Ile trwa indeksowanie strony w Google?

Czas, jaki zajmuje indeksowanie strony przez Google, może różnić się w zależności od wielu czynników. Warto zaznaczyć, że Googleboty stale przeszukują i indeksują nowe strony oraz zmiany na istniejących witrynach, ale czas ten może być zróżnicowany.

Strony o dużej popularności i aktywnej zawartości często są indeksowane znacznie szybciej. Mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania już w ciągu kilku godzin lub dni. Natomiast dla mniej popularnych lub nowych witryn, indeksowanie może potrwać dłużej - nawet kilka tygodni.

Warto pamiętać, że nie ma możliwości precyzyjnego kontrolowania czasu indeksowania strony w Google. Można jednak ten proces przyspieszyć... 

Jak przyspieszyć indeksowanie strony w wynikach wyszukiwania Google?

Aby przyspieszyć indeksowanie strony w Google i poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania, warto zastosować sprawdzone metody SEO oraz skorzystać z narzędzi, takich jak google_indexer. Oto kilka praktycznych wskazówek:

Dodaj stronę do Google Search Console

Rejestracja witryny w Google Search Console (dawniej Narzędzia dla webmasterów Google) i złożenie mapy strony pozwoli Google lepiej zrozumieć strukturę Twojej witryny i przyspieszyć indeksację wszystkich istotnych stron.

Stwórz mapę strony

Przygotuj mapę strony (sitemap) zawierającą adresy URL wszystkich ważnych stron na Twojej witrynie. Mapa strony powinna być publicznie dostępna na serwerze i powiązana z plikiem robots.txt.

Zadbaj o linkowanie wewnętrzne

Zapewnij logiczne i skuteczne linki wewnętrzne, które łączą różne strony Twojej witryny. To ułatwi Googlebotowi przeszukiwanie i indeksowanie wszystkich stron.

Wykorzystaj media społecznościowe

Udostępniaj nowe treści i linki do swojej strony na mediach społecznościowych. Popularne platformy społecznościowe są często indeksowane przez Google, co może przyspieszyć indeksowanie Twojej strony.

Dodaj linki z innych stron

Zdobywaj linki do swojej witryny z już zindeksowanych i wysoko ocenianych stron. Linki zwrotne (backlinki) z zaufanych witryn pomogą w szybszym zauważeniu Twojej strony przez Google.

Regularnie aktualizuj zawartość

Dodawaj wartościowe treści na stronę, co skłoni Googlebot do częstszego indeksowania Twojej witryny w poszukiwaniu nowych informacji.

Nie zaniedbuj optymalizacji technicznej

Upewnij się, że Twoja strona ma odpowiednią optymalizację techniczną, np. odpowiednią szybkość ładowania, poprawne tagi nagłówków (H1, H2 itd.) i sensowną strukturę URL.

Unikaj problemów z duplikacją treści

Nie umieszczaj identycznych treści na różnych stronach, co może wpłynąć negatywnie na indeksację. Używaj odpowiednich tagów kanonicznych w przypadku duplikatów treści.

Pamiętaj o responsywności

Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna i dobrze wyświetla się na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach i tabletach. Google premiuje responsywne strony w wynikach wyszukiwania.

Zaindeksuj ręcznie

Jeśli konieczne, skorzystaj z funkcji "Zaindeksuj ponownie" w Google Search Console, aby ręcznie poprosić Google o ponowną indeksację wybranych stron.

Bądź cierpliwy

Pamiętaj, że choć te kroki mogą pomóc w przyspieszeniu indeksacji, Google ma swoje własne algorytmy i może to zająć pewien czas. Bądź cierpliwy i konsekwentnie pracuj nad doskonaleniem swojej strony, a wyniki powinny się poprawić.

Dlaczego warto skorzystać z wtyczki Google_Indexer?

Jeżeli zależy Ci na szybkim indeksowaniu stron w Google i efektywnym zarządzaniu stronami w systemie TYPO3, wtyczka google_indexer staje się nieocenionym narzędziem dla Twojej witryny. Poniżej wymieniamy główne powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania:

 • Wtyczka google_indexer to idealne rozwiązanie zarówno dla dużych zespołów, gdzie trzeba kontrolować i zarządzać wieloma linkami, jak i dla mniejszych projektów, w których liczy się szybkość indeksacji stron.
 • Oferujemy wykorzystanie potężnego Google Indexing API, co umożliwia dodawanie i usuwanie stron z wyników wyszukiwania Google bezpośrednio w Panelu administracyjnym TYPO3. Dostęp do naszego modułu może być przyznawany poszczególnym użytkownikom lub grupom z odpowiednimi uprawnieniami.
 • Wszystkie funkcje udostępniane przez Google Indexing API są zawarte w naszym module, a dodatkowo wszystkie informacje o operacjach i zmianach są precyzyjnie zapisywane w bazie danych. To daje użytkownikom pełną kontrolę nad procesem indeksacji i pozwala śledzić każdą operację na stronach.
 • Jeśli stworzyłeś nową stronę, która jeszcze nie jest widoczna w wynikach wyszukiwania Google, nasza wtyczka google_indexer będzie doskonałym rozwiązaniem również dla Ciebie! Dzięki niej możesz szybko i efektywnie przekazać informacje o nowej stronie do Google, co pozwoli na jej szybsze pojawienie się w wynikach wyszukiwania.

Korzystając z naszej wtyczki google_indexer, zyskujesz wydajne i elastyczne narzędzie do zarządzania indeksacją stron w Google. Niezależnie od rozmiaru Twojego projektu opartego na TYPO3, możesz być pewien, że dzięki naszemu rozwiązaniu Twoje strony będą lepiej widoczne i bardziej efektywne w wynikach wyszukiwania.

Wtyczkę google_indexer wdrażamy we wszystkich naszych najnowszych projektach, a także tych już istniejących, aby jeszcze szybciej dodawać i usuwać treści z wyników wyszukiwania Google. To rozwiązanie znacznie ułatwia pracę naszym klientom, a dzięki dodatkowej funkcjonalności możliwe jest działanie tego modułu w tle. Na przykład, po opublikowaniu strony lub aktualności, nasz system automatycznie, przy wykorzystaniu odpowiednich Hooków, powiadamia Google API o tym, że nowa strona została dodana lub skasowana. Wtyczka doskonale sprawdziła się w naszych ostatnich realizacjach typo3, takich jak "Fundacja nadzieja w nas", gdzie wykorzystaliśmy ją do powiadomienia wyszukiwarki Google o nowych zbiórkach, oraz w projekcie "Premenada Pet Care", gdzie wszystkie strony były już po 24 godzinach w wynikach wyszukiwania.

Główne cechy google_indexer:

 1. Wsparcie dla Typo3 wersja v11, v12
 2. Wsparcie dla PHP 7.4-8.2
 3. Wsparcie wielojęzyczność
 4. Możliwość definiowania własnych dokType poprzez ext_conf_template.txt

Update TYPO3 dla bezpieczeństwa i skuteczności stron

Na zakończenie, warto pamiętać również o tym, że dla bezpieczeństwa Twojej strony internetowej oraz jej efektywnego działania, kluczowe są regularne aktualizacje TYPO3. Jeśli korzystasz z wersji TYPO3 niższej niż v11 i jesteś zainteresowany naszym produktem, skontaktuj się z nami, aby przedstawić ofertę na update TYPO3. Dzięki aktualizacjom, google_indexer i odpowiednim metodom SEO, możesz przyspieszyć indeksację treści w wynikach wyszukiwania Google, co pozytywnie wpłynie na widoczność Twojej witryny w Internecie.

 

O Autorze

Krzysztof Napora